"Όρθιος" ο Άγιαξ. Τον… στρίμωξε ο ΑΠΟΕΛ – videos

21-08-2019 0:08

Στο Άμστερνταμ θα λύσουν τους… λογαριασμούς τους ΑΠΟΕΛ και Άγιαξ, μετά το 0-0 στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του Champions League. Αρκετές σημαντικές ευκαιρίες έχασαν οι Κύπριοι – Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Σλάβια Πράγας και Μπριζ.

Ο Άγιαξ πέρασε ένα δύσκολο βράδυ στην έδρα του ΑΠΟΕΛ, αλλά κατάφερε να φύγει από το ΓΣΠ με την ισοπαλία (0-0), στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα πλέι οφ του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… με το πόδι στο γκάζι, αλλά ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε μετά το πρώτο 15λεπτο να πάρει τα ηνία του αγώνα και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η καλύτερη φάση των γηπεδούχων έγινε στο 28’. Ο Αλτάμαρι «τσίμπησε» την μπάλα μετά από κάθετη πάσα, αλλά το πλασέ του μέσα απ’ τη μεγάλη περιοχή την έστειλε να περάσει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ονάνα.

Ο Άγιαξ μπήκε «δυνατά» και στην επανάληψη αλλά και πάλι ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που «άγγιξε» το γκολ. Στο 58’ ο Ονάνα έδιωξε το πλασέ του Αλτάμαρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μερκίς σημάδεψε το δοκάρι με καρφωτή κεφαλιά! Ο «Αίαντας» στάθηκε τυχερός δύο λεπτά αργότερα, όταν ο ίδιος παίκτης αστόχησε από το ύψος της μικρής; Περιοχής.

Το ματς συνεχίστηκε σε πολύ καλό ρυθμό, με τον ΑΠΟΕΛ να χάνει ευκαιρία στο 70’ με το σουτ του <σόουζα και να μένει με παίκτη περισσότερο στο 80’, μετά την αποβολή –με δεύτερη κίτρινη κάρτα- του Μαζράουι.

Τα τελευταία λεπτά είχαν αρκετή ένταση. Παρά την πίεση που δέχθηκε, ο Άγιαξ ήταν αυτός που είχε τον τελευταία ευκαιρία του αγώνα. Ο Μιχαΐλοβιτς έσωσε την τελευταία στιγμή την εστία του των Κυπρίων, αφού έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή, από το πλασέ του Χούντελααρ!