Nations League: "Επική" πρόκριση για την Ολλανδία. Τα αποτελέσματα της βραδιάς – videos


20-11-2018 0:30

Παρότι χρειαζόταν μόλις ένα βαθμό για να πάρει την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο της League Α, η Ολλανδία χρειάστηκε μία επική ανατροπή στο τέλος του αγώνα με τη Γερμανία, για να προκριθεί στο Final 4 του Nations League, με το τελικό 2-2.

Για 85 λεπτά αγώνα, η Ολλανδία έδειχνε έτοιμη να… χαρίσει την πρώτη θέση στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία, όμως δύο γκολ των παικτών της μέσα σε 5 λεπτά, έφεραν την ανατροπή στον αγώνα με τη Γερμανία και το τελικό 2-2, της έδωσε τελικά μια πανηγυρική πρόκριση για το Fianl 4 του Nations League.

Οι “Οράνιε” μπήκαν χαλαρά στο παιχνίδι με τα “πάντσερ” και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 μόλις στο 20ό λεπτό, χάρη σε γκολ των Βέρνερ και Σανέ. Ο Πρόμες στο 85΄όμως έβαλε την ομάδα του ξανά στο ματς και ο Βαν Ντάικ 5 λεπτά αργότερα, ολοκλήρωσε την ανατροπή και “σφράγισε” το εισιτήριο της Ολλανδίας για την τελική φάση της νέας διοργάνωσης στην Πορτογαλία.

Nations League: Προκρίσεις και υποβιβασμοί στη νεοσύστατη διοργάνωση

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη της Νορβηγίας επί της Κύπρου με 0-2 χάρη σε δύο γκολ του Καμαρά, αφού σε συνδυασμό με τη “γκέλα” της Βουλγαρίας επί της Σλοβενίας (1-1), πήρε την πρώτη θέση και την άνοδο από τον τρίτο όμιλο της League C.

Τα αποτελέσματα της βραδιάς

Γερμανια – Ολλανδία 2-2

(9′ Βέρνερ, 19′ Μανέ / 85′ Πρόμες, 91′ Φαν Ντάικ)

Τσεχία – Σλοβακία 1-0

(32′ Σικ)

Δανία – Ιρλανδία 0-0

Βουλγαρία – Σλοβενία 1-1

(69′ Ιβάνοφ / 75′ Βάνκας)

Κύπρος – Νορβηγία 0-2

(36′ 48′ Καμαρά)

Ανδόρα – Λετονία 0-0

Γεωργία – Καζακστάν 2-1

(59′ Μερεμπασβίλι, 84′ Τσακβετάτζε / 90′ Ομιρτάγεφ)

ΠΓΔΜ- Γιβραλτάρ 2-0

(27′ Μπάρντχι, 67′ Νεστορόφσκι)

Λίχτενσταϊν – Αρμενία 2-1

(44′ Μπούχελ, 47′ Χάσλερ / 9′ Ανταμιάν)

Οι βαθμολογίες στο Nations League

LEAGUE A

1ος όμιλος

Ολλανδία 7

Γαλλία 7

Γερμανία 4

LEAGUE Β

2ος όμιλος

Ουκρανία 9

Τσεχία 6

Σλοβακία 3

4ος όμιλος

Δανία 8

Ουαλία 6

Ιρλανδία 2

LEAGUE C

3ος όμιλος

Νορβηγία 13

Βουλγαρία 13

Κύπρος 5

Σλοβενία 2

LEAGUE D

1ος όμιλος

Γεωργία 16

Καζακστάν 6

Λετονία 4

Ανδόρα 4

4ος όμιλος

ΠΓΔΜ 15

Αρμενία 9

Λίχτενσταϊν 6

Γιβραλτάρ 6

Πηγή: www.newsit.gr