Πανιώνιος – ΠΑΟΚ: Eκτός Τούμπας, σκοντάφτει…

26-11-2017 17:30

Ο ΠΑΟΚ… κινδύνεψε με ήττα, αλλά τελικά έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από τη Ν. Σμύρνη, ισοφαρίζοντας με τον Μάτος στις καθυστερήσεις.

Το live του αγώνα Πανιώνιος – ΠΑΟΚ

Εκπληκτικός ήταν ο αγώνας της Ν. Σμύρνης είχε εναλλαγές στο σκορ και στο τέλος, πικραμένος έμεινε ο Πανιώνιος περισσότερο, καθώς ισοφαρίστηκε στο 93′ με την κεφαλιά του Μάτος. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στην αρχή της αναμέτρησης, κυρίως με τον Κουλούρη τον αντίπαλο του. Ο ίδιος κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 41′, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα, στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου (1-1). Ο Πανιώνιος ήταν επικίνδυνος όταν έβγαινε στις αντεπιθέσεις, έτσι προέκυψε και το 2-1 στο 86′ και ενώ ο ΠΑΟΚ πίεζε ασφυκτικά για το γκολ, το οποίο πέτυχε στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας

Η ΠΑΟΚ έγινε… αφεντικό στο ματς από νωρίς δημιουργώντας ευκαιρίες, ενώ η απουσία του Μασούντ ήταν εμφανής στον Πανιώνιο που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα σωστά. Στο 13΄ο Κουλούρης προσπάθησε για το γκολ, όπως και στο 14′. Στην πρώτη φάση… καθάρισε ο Κότνικ και στη δεύτερη  έστειλε την μπάλα με το στήθος (!) πάνω από το δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Πανιώνιος έχασε και τον Ταπόκο, που έγινε αναγκαστική αλλαγή και διεκομίσθη στο νοσοκομείο έπειτα από ενοχλήσεις που αισθάνθηκε στη μέση.

Ο Κάμπος συνέχισε να ζαλίζει την άμυνα του Πανιωνίου και κράτησε σε εγρήγορση τον Κότνικ στο 23′ και στο 26′ που με εντυπωσιακό σουτ του ίδιου παίκτη έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 40′ ο Γκιοατά προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακά του, αλλά δεν έβαλε δύναμη κι έδωσε την ευκαιρία στον Κουλούρη να μπει ανάμεσά τους.  Τον ανέτρεψε ο Κότνικ και ο επιθετικός του ΠΑΟΚ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε, στο 41′.

Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα του Πανιωνίου στο β’ ημίχρονο, με ανταμοιβή για την πίεση που άσκησε στην περιοχή του Ρέι την ισοφάριση, στο 48ο λεπτό. Τότε, ο Σαββίδης βρήκε τον Σπιριντόνοβιτς σε θέση μέσα δεξιά στην περιοχή και ο Αυστριακός επιθετικός με ζυγισμένο διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 1-1, στην πρώτη τελική της ομάδας του!

Οι φιλοξενούμενοι σάστισαν από την εξέλιξη και χρειάστηκε το χρονόμετρο να δείξει το 74ο λεπτό για να κάνουν ευκαιρία στο β΄ ημίχρονο, με τον Κότνικ να αποκρούει την κεφαλιά του Πέλκα, ενώ στο 77΄ σουτ του ίδιου από το ύψος της περιοχής έφυγε άουτ. Στο 86΄ ο Γεσίλ, που είχε μπει αλλαγή μερικά λεπτά πριν, έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο, αλλά ο Μάτος ισοφάρισε με κεφαλιά, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Χατζησαφί, Γκιοατά, Κόρμπος, Σαββίδης (69΄ Κάργας), Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Ντουρμισάι (77΄ Γεσίλ), Ταπόκο (18΄ Πινιώτης).

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Κάμπος (84΄ Λημνιός), Κρέσπο, Τσίμιροτ (62΄ Πέλκας), Κουλούρης, Μακ (67΄ Πρίγιοβιτς), Κάνιας, Βιεϊρίνια.