Eurobasket 2017: Τα πρώτα ζευγάρια της φάσης των "16"

11684.jpg

06-09-2017 23:25

Ολοκληρώθηκαν οι δυο πρώτοι όμιλοι του Eurobasket 2017, που έγιναν σε Ελσίνκι και Τελ Αβίβ, με την Εθνική Ελλάδος να προκρίνεται ως 4η από το δικό της γκρουπ.

Η Εθνική Ελλάδος κατάφερε να προκριθεί στις 16 καλύτερες ομάδες του Eurobasket 2017, κατακτώντας την 4η θέση στον όμιλο της, μετά και  το 95-77 επί της Πολωνίας

Έτσι, η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει στην Κωνσταντινούπολη –όπου θα γίνουν τα τελικά της διοργάνωσης- τη Λιθουανία, που κατέκτησε την πρωτιά στον 2ο όμιλο του Eurobasket 2017, οι αγώνες του οποίου έγιναν στο Τελ Αβίβ.

Δείτε πως διαμορφώθηκαν οι δυο πρώτοι όμιλοι του Eurobasket 2017 και τα ζευγάρια που προέκυψαν:

Α’ όμιλος

Ελσίνκι, Φινλανδία

Σλοβενία / 5-0

Φινλανδία / 4-1

Γαλλία / 3-2

Ελλάδα / 2-3

Πολωνία / 1-4

Ισλανδία / 0-5

 

Σλοβενία – Γαλλία 95-78

Ελλάδα – Πολωνία 95-77

Φινλανδία – Ισλανδία 83-79

 

Β’ όμιλος

Τελ Αβίβ, Ισραήλ

Λιθουανία / 4-1

Γερμανία / 3-2

Ιταλία / 3-2

Ουκρανία / 2-3

Γεωργία / 2-3

Ισραήλ / 1-4

 

Γερμανία – Λιθουανία 72-89

Γεωργία – Ιταλία 69-71

Ισραήλ – Ουκρανία 64-88

 

Γ’ όμιλος

Κλουζ-Ναπόκα, Ρουμανία

Ισπανία / 4-0

Κροατία / 3-1

Μαυροβούνιο / 2-2

Ουγγαρία / 2-2

Τσεχία / 1-3

Ρουμανία / 0-4

 

Πέμπτη 7/9

14:30 Τσεχία – Κροατία

17:15 Ουγγαρία – Ισπανία

20:45 Μαυροβούνιο – Ρουμανία

 

Δ’ όμιλος

Κωνσταντινούπολη – Τουρκία

Λετονία /3-1

Σερβία / 3-1

Ρωσία / 3-1

Τουρκία / 2-2

Βέλγιο / 1-3

Μ. Βρετανία / 0-4

Πέμπτη 7/9

14:30 Ρωσία – Μεγάλη Βρετανία

17:15 Βέλγιο – Σερβία

20:45 Λετονία – Τουρκία

 

Φάση των «16» (Τα ζευγάρια που προέκυψαν την Τετάρτη)

Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου

Γερμανία – Γαλλία

Σλοβενία – Ουκρανία

Λιθουανία – Ελλάδα

Φινλανδία – Ιταλία

ΩΡΕΣ: 12:30, 15:15, 18:45, 21:30

*εκκρεμεί η ανακοίνωση της σειράς των αγώνων

 

Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου

Ισπανία – Δ4

Δ2 – Γ3

Κροατία – Δ3

Δ1 – Γ4

ΩΡΕΣ: 12:30, 15:15, 18:45, 21:30

*εκκρεμεί η ανακοίνωση της σειράς των αγώνων

 

Προημιτελικά

Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου

Νικητής 1 – Νικητής 5

Νικητής 2 – Νικητής 6

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου

Νικητής 3 – Νικητής 7

Νικητής 4 – Νικητής 8

 

Ημιτελικά

Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου

21.30 Νικητής 9 – Νικητής 10

Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου

21.30 Νικητής 11 – Νικητής 12

 

Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου

Μικρός τελικός

17:00 Ηττημένος 13 – Ηττημένος 14

Τελικός

21:30 Νικητής 13 – Νικητής 14

Πηγή: www.newsit.gr




loading...